2015. április 4., szombat

Március kedvencei

Elhatároztam, hogy minden hónapban kiválasztok egy könyvet, ami a legjobban tetszett és azt egy kicsit hosszabban bemutatom. Na  ez  a tervem már most megdőlt, mert márciusban annyi jó könyvet olvastam, hogy nem is tudok választani közölük (minden könyv márciusinak számít, amit ebben a hónapban fejeztem be). Így három könyvet választottam, az olvasás sorrendjében:
1. Lomb Kató - Így tanulok nyelveket
Nem is lehet kérdés, hogy ez a könyv bekerüljön ide. Lomb Kató lett a példaképem, miután kiolvastam a könyvét. 16 nyelven beszélő tolmács... Egyszerűen ez az álmom.
Szóval nem meglepően a könyv nyelvtanuláshoz ad tanácsot, de azt olyan szórakoztatóan teszi, hogy közben jókat lehet rajta nevetni. Olvashatunk az írónő személyes, tolmácsolással, nyelvtanulással kapcsolatos élményeiről. És miután megállapítjuk, hogy egy hatalmas zseni lehetett, mert neki aztán volt nyelvérzéke, nekünk meg ehhez képest egy fikarcnyi sincs, ő maga nyugtat meg minket, hogy ilyen nem is létezik, csak nyelvek iránti érdeklődés és belső motiváció.
Nyelvvizsgára való készülés közben vettem kezembe a könyvet és nekem rengeteg önbizalmat adott a vizsgához.  Tényleg mindenkinek érdemes elolvasni, még ha nem is ezzel akar foglalkozni, hiszen nyelveket mindenkinek kell tanulnia. Ha eddig azt mondtad magadban, hogy nem megy az angol/német/spanyol/stb., mert nincs is érzékem hozzá, akkor próbálj meg találni egy fontos dolgot, ami miatt kell neked ez a nyelv (lehet nyelvvizsga, többletpontok, új munkahely, utazás) és meglátod, sokkal könnyebben fog menni.
2. Mario Puzo - A keresztapa
Na ez nem egy túl lányos könyv, de nekem mégis nagyon tetszett. Otthon a kezembe nyomták, hogy uszák elolvasnom. Így természetesen sokáig csak pakolgattam ide-oda, mert nagyon nem akartam elkezdeni. De végül csak rávettem magam, és nagyon örülök, hogy megtettem.
A történetet szerintem elég sokan ismerik a film miatt, de könyv természetesen sokkal jobb. Teljesen lenyűgöző belepillantani a szicíliai maffia életébe (tudom, ez csak egy könyv). Több szálon fut a történet, de a középpontban a nagy Don Corleone áll, aki minden barátjának igazságot szolgáltat, akiknek a törvényes hatalommal semmit nem sikerült elérni. Belecsöppenünk egy igazi maffiaháborúba lövöldözésekkel, árulásokkal és bujkálással. Ez így leket, hogy sokak számára rémisztően hangzik, de a könyv alapvetően nem a vérről szól, hanem a mindent behálózó maffiakapcsolatokról.
Igazából nem is akarok többet írni erről, csak olvasd el, mert megéri!
3. Paige Toon - Daisy nyomában
Ez a Keresztapa teljes ellentéte. Igazi női regény, ahogy erre már a borítón is figyelmeztetnek, csöpögős romantikával. Ezért amikor elkezdtem olvasni nem is volt sok kedvem hozzá, csak kötelességből olvastam,mert vissza kellett vinni a könyvtárba. De aztén teljesen beleszerettem. Tényleg nem kell sokat várni tőle, nem egy világmegváltó regény, de arra pont jó, hogy egy kicsit kikapcsoljak, és egy olyan történetben éljek, ami nem a sajátom. Néha ilyen is kell. Meglepetésként még egy hatalmas fordulat is van a közepe táján, ami azért felpezsdíti a dolgokat, amikor már kezdett túl idilli lenni a dolog.
A könyv főszereplője Daisy, aki hostesskedni megy egy Forma-1-es csapathoz és így bekerül a száguldó cirkusz világába. Természetesen mindkét pilóta állati helyes és egyszer csak egy szerelmi háromszög alakul ki a szereplők között. Igen, tudom ez így tényleg nem valami nagy szám, és talán sok embernek nem is jön be emiatt, de szerintem egy próbát megér.
Többen is írták, hogy a könyv a Forma-1-gyel kapcsolatban sok tévedést tartalmaz (az írónő a köszönetnyílvánításban ezeket szándékosnak mondja), de ennek a könyvnek nem ez a lényege. Én amúgy szeretem a Forma-1-et, ismerem is valamennyire, de egyáltalán nem zavartak ezek a tévedések/szándékos ferdítések. Amúgy is ez egy női könyv és valljuk be, hogy a legtöbb nőt ezek a dolgok nem igazán érdeklik. :)

2015. április 1., szerda

2014 kedvencei - 2. rész

5. Ruta Sepetys - Árnyalatnyi remény
Ebben az évben Ruta Sepetys kedvenc íróim egyike lett. Olyan stílusban ír, hogy ha elkezdem a könyvét olvasni le sem bírom tenni. Ez egy megrázó, a második világháború idején, Litvániában játszódó történet. A szovjetek minden értelmiségit kitelepítenek az országból, Szibériába visznek. A könyvben a főszereplő, Lena és családja sorsát követhetjük végig a szörnyű körülmények. Igazi sírós könyv, úgyhogy olvasása csak százas papírzsepi mellett ajánlott.
4. Sozanne Collins - Az éhezők viadala
Én csak ebben az évben jutottam el oda, hogy elolvassam a sorozatot, de kár volt eddig várni vele. A történetet mindenki ismeri vagy a filmből, vagy a könyvből. A trilógiából két és fél könyvet úgy olvastam, hogy pontosan tudtam, mi fog történni, de olyan fantasztikusan volt megírva, hogy így is élveztem minden percét. Egyetlen bajom vele, hogy szerintem Katniss egyszerűen nem 16 éves, sokkal inkább egy huszonéveshez hasonlít tettjeiben, gondolkodásmódjában. Persze lehet mondani, hogy a kemény élet megedzette, de nekem ez nem igazán tűnt életszerűnek.
3. Kristina Ohlsson - Őrangyalok
Egyik kedvenc írónőm (a sok közül), és a műfajt is imádom. A skandináv krimi sokakat megrémít, hiszen a kemény krimiként ismert. Én nem tartom annyira durvának, persze nem a legkönnyebb olvasmány, de nem kell tőle megijedni. A sorozatnak korábban már két kötetét már olvastam, e ez számomra magasan felülmúlta a többit. Ez az egy kötet magában is nyugodtam el lehet olvasni, hiszen egy nyomozócsoportról szól, akiknek ugyan vannak magánéleti dolgaik, de az előzmények nélkül is teljesen érthető a történet.
2. Dan Wells - Részben ember
Ez is egy újabb sorozat, mint mostanában szinte minden. Műfaját tekintve sci-fi, de ez senkit ne riasszon el, mert én meg kell, hogy mondjam, nem szeretem ezt a műfajt, de ez a könyv valami fantasztikus. Az emberek létrehoztak katonai robotokat, a Részlegeseket, és szinte minden emberi tulajdonsággal felruházták őket, de szinte rabszolgaként tartották őket. Nem meglepő módon az új teremtmények fellázadtak és háború tört ki. Ha az még nem lett volna elég, egy titokzatos vírus, az RM kipusztítja az emberi faj nagy részét. Itt kapcsolódunk be a története egy orvostanhallgató, Kira szemével, aki mindenáron meg akarja találni a betegség ellenszerét.
1. Agatha Cristie - Tíz kicsi néger
Nem is tehettem mást az első helyre, mint legkedvencebb írónőm legeslegjobb könyvét. Ez az a mű, amit mindenkinek el kell olvasnia, mert egyszerűen zseniális. Agatha mindenkit az orránál fogva fog vezetni, de ennek ez a lényege. Aki elolvassa, annak előre szólok, hogy nehogy elolvassa az utolsó oldalt (ezt a szokást soha nem bírtam megérteni), mert konkrétan a gyilkos nevével végződik a történet. Az alaptörténet az, hogy tíz ismeretlen embert összezárnak egy szigetre, mert nagy vihar tör ki, így nem tudnak visszamenni a szárazföldre. Innen már nem nehéz kitalálni mi fog történni...
+1 Réti László - A hasonmás
Ez a könyv számomra az év pozitív csalódása. Olvastam a szerzőtől a történet előzményét, de annyira nem fogott meg, így ár csak kötelességből vettem ki a könyvtárból a második részt. De annyival jobb volt, mint az előző, hogy az leírhatatlan. A főszereplő egy szerethető, humoros figura, a könyv pedig egy krimi, de a teljesen humoros változatban.